Photography

منتخب‌ها

  •  

    قلعه بابک، قلعه کوهستانی بسیار بزرگ و عظیمی است که بر بالای کوههای صعب البعور مهجور و در ارتفاع 3000 متری از سطح دریا قرار دارد. این قلعه با اسامی مختلفی چون قلعه بذ ، قلعه جمهور، قیز قالاسی، کلیبر و قلعه بابک ناميده مي شود .از این قلعه در طول تاریخ پادشاهان و عیاران زیادی استفاده کرده اند .موقعیت قلعه بابک طوری است که دسترسی بدان غیر ممکن بوده و از دو راه می توان به آن صعود کرد . این قلعه در ۵ کیلومتری جنوب غربی کلیبر قرار دارد .

    قلعه بابک دارای ۲ دروازه می باشد . دروازه شمالی و دروازه غربی که اصلی ترین و پر ترددترین دروازه شمالی است که درست روبروی دالان ورودی که یک نفر به سختی می تواند از آنجا بگذرد قرار دارد ، و دروازه غربی به عنوان دروازه فرعی محسوب می شود و از رونق چندانی برخوردار نيست.

  • قدمت این کاروانسرا به دوره قاجار می رسد. بنا، عبارت است از یک دروازه ورودی با دو برج در کناره های آن، چهار برج در چهار گوشه کاروانسرا، یک فضای چند اتاقه در بالای دروازه، عمارتی ستون دار یک طبقه در ضلع جنوبی کاروانسرا و اتاقهایی که دور تا دور کاروانسرا وجود داشته اند. این اتاقها در برخی قسمتها وجود ندارند که ظاهرا تخریب شده اند. بسیاری از قسمتهای کاروانسرا بازساری شده و قسمتهای دیگر نیز در حال بازسازی است.

  • مسجدجامع یا مسجد مظفری کرمان در میدان مشتاقیه و ابتدای خیابان شریعتی واقع گردیده و بر اسا کتیبه آن، روز چهارشنبه هفتم شوال سال 750 هجری قمری، به دستور امیر مبارزالدین محمد مظفر و استادی حاج محمد یزدی آغاز گردیده و در اواخر سال 755 به پایان رسیده است.

  • پیروزی شاپور بر والریننقش برجسته شاپور در ده متری شرق آرامگاه داریوش بزرگ حکاکی شده؛ طول آن در حدود 11 متر و عرض آن 5 متر می‌باشد. شاپور با تاج و گوی بزرگ پادشاهی به صورت بسیار برجسته حجاری شده در حالی که به چپ می‌نگرد گیسوی وی افشان است و ریش مجعدش از حلقه‌ای گذشته است؛ گردنبندی حلقه حلقه‌ای بر گردن افکنده و گوشواری به گوش دارد. نیم تنه‌ای تنگ و پرچین و کمردار و شلواری که بر روی ساق چین خورده و ردایی که در جلو سینه با دو حلقه به هم وصل است، پوشیده است. نوارهای شاهی از کفش‌های شاپور آویخته است. شمشیر راست و بلندش در غلاف است و وی دست چپ را بر دستۀ آن نهاده و دست راست را دراز کرده،‌اسب شاپور زین و برگ آراسته دارد و دمش گره خورده،‌نوار بلند و پرچین و شکنی از آن آویخته است.

تازه‌ها