مرگ ولادیمیر کاماروف فضانورد روسی در سایوز 1 به سبب باز نشدن چترهای نجات سفینه به هنگام فرود

مرگ ولادیمیر کاماروف فضانورد روسی در سایوز 1 به سبب باز نشدن چترهای نجات سفینه به هنگام فرود

24 آوریل 1967 میلادی

ولادیمیر میخائیلوویچ کاماروف (به روسی: Влади́мир Миха́йлович Комаро́в) ‏(زاده ۱۶ مارس ۱۹۲۷ - درگذشته ۲۴ آوریل ۱۹۶۷) فضانورد اهل روسیه بود.

زندگی

ولادیمیر کاماروف در خانواده‌ی کم درآمدی به دنیا آمد. پدرش کارگری بود که شغل های متعدد و دستمزد بسیار کمی داشت. در چنین شرایطی او به همراه خواهرانش ماتیلدا و ماریا بزرگ شد. در سال ۱۹۳۵ تحصیلات رسمی خود را در مدرسه‌ای محلی شروع کرد. در طی سالهای مدرسه او نشان داد که در ریاضیات استعداد دارد. در سال ۱۹۴۱ تحصیلات خود را به دلیل جنگ جهانی و حمله نازیها نیمه کاره رها کرد و پس از جنگ درس نیمه کاره خود را دوباره پی گرفت.

 

فعالیت‌ها

او فضانورد و مهندس بود و از اولین کسانی که برای پروازهای فضایی در سال ۱۹۶۰ انتخاب شدند. با این که او یکی از با تجربه‌ترین و واجد شرایط ترین افراد انتخاب شده بود، اما به لحاظ پزشکی برای پروازهای فضایی نامناسب اعلام شد. پشتکار و مهارت فنی او باعث شد که به عنوان یک مهندس اجازه فعالیت دریافت کند. او به طراحی فضاپیماها، آموزش وارزیابی فضانوردان ادامه داد تا سرانجام برای فرماندهی پروژه فضایی وسخود-۱ انتخاب شد. پس از آن فرماندهی سایوز-۱ را به عهده گرفت. پروازی که نخستین پرواز او را به پرواز مرگ تبدیل کرد. او نخستین کسی بود که در سفرهای فضایی جان باخت. وی هنگام بازگشت از ماموریت با سقوط کپسول سایوز-۱ کشته شد